Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczebrzeszynie


WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

„Najpierw się śmieję, później płaczę… o tym, jak niszczą dopalacze”.

   Pod takim hasłem uczniowie gimnazjum 25 października 2018 r. uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych przeprowadzonych przez trenera z Centrum Działań Profilaktycznych z Wieliczki. Jak wszyscy wiemy, jedynym sposobem uchronienia dzieci i młodzieży przed zgubnymi skutkami zażywania dopalaczy jest skuteczne podnoszenie ich świadomości na temat szkodliwości tych substancji oraz kształtowanie negatywnej postawy wobec używek i narkotyków. Celem głównym zajęć warsztatowych było nabycie przez uczniów wiedzy na temat zagrożeń płynących z zażywania dopalaczy i wzmocnienie umiejętności skutecznego opierania się pokusie zażywania dopalaczy.
Warsztaty wzbudziły duże zainteresowanie uczniów, którzy chętnie włączali się do dyskusji i pytali o kolejne spotkania.

M.K.

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

 „Nauczycielem jest ten, kto potrafi z trudnych rzeczy uczynić łatwe.”
R. W. Emerson

   W czwartek (12 października)  świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Ostatni rok gimnazjum to czas na przemyślenia i refleksje, w które obfitowała uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas trzecich pod kierunkiem nauczycielek języka polskiego i muzyki. Powróciliśmy przez chwilę myślami do tego, co było wyjątkowe i warte zapamiętania, słuchając utworu instrumentalnego w wykonaniu Agnieszki Lembryk i Oli Stefańskiej. Pani Dyrektor wygłosiła przemówienie, w którym podziękowała wszystkim za wspólną, zespołową pracę oraz wręczyła nagrody nauczycielom i pracownikom obsługi. Uczniowie zaprezentowali jeden dzień z życia gimnazjalisty  wzbogacony o elementy taneczne i partie muzyczne. Wersja kabaretowa wybranych zajęć lekcyjnych przyjęta została burzliwymi oklaskami. Na zakończenie nauczyciele usłyszeli wiele ciepłych słów od rodziców i uczniów, którzy życzyli im spokojnej pracy oraz satysfakcji z niej płynącej. Pożegnaliśmy się piosenką pt. „Wyśpiewać dziś chcemy Wam życzenia” wykonaną przez uczniów, którzy obdarowali  pedagogów symbolicznymi kwiatami.

 D.T.

XI Otwarte Biegi im. Bronisława Pietruszyńskiego

    Dnia 4 października na Stadionie Miejskim w Szczebrzeszynie po raz jedenasty odbyły się Otwarte Biegi im. Bronisława Pietruszyńskiego. Organizatorami imprezy byli: Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie, Stowarzyszenie Sztuk i Sportów Walki BUSHIDO, Szkoła Podstawowa nr 1 im. H. Sienkiewicza w Szczebrzeszynie oraz Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczebrzeszynie.

    W tym roku w biegach  uczestniczyli  uczniowie ze Szczebrzeszyna, Bodaczowa i Wielączy. Na starcie stawali także reprezentanci Michalowa, Nielisza, Sułowa, Tworyczowa, Złojca i Zwierzyńca. W sumie w zawodach wystartowało prawie 400 biegaczy, którzy w zależności od kategorii wiekowej mieli do pokonania trasy o długości od 200 do 800 metrów.

   Nasza szkołę reprezentowało 5 chłopców i 2 dziewczyny z klas trzecich. Na najwyższym stopniu podium stanął Kacper Kawucha, drugie miejsce zajęła Marta Świrgoń, a trzecia lokata przypadła Mateuszowi Żukowi. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc uhonorowani zostali medalami i dyplomami. Do wszystkich zgłoszonych szkół powędrowały statuetki i dyplomy za uczestnictwo w zawodach.

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

POKAZY Z FIZYKI – 2018

    W dniu 26 września  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Kazimierza Dolnego i na pokazy z fizyki w UMCS w Lublinie. Pierwszym przystankiem naszej wycieczki był piękny, zabytkowy Kazimierz. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru wzdłuż Wisły. Doszliśmy na Rynek i zabytkowymi uliczkami dotarliśmy na Zamek i Basztę, z której podziwialiśmy panoramę miasta. Nie lada wyczynem było pokonanie trasy na Górę Trzech Krzyży, ale wszyscy poradzili sobie z tym wyzwaniem wyśmienicie. Kolejnym przystankiem naszej wycieczki był Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Tam nasz pobyt przebiegał w atmosferze magii, iluzji, niesamowitych przeżyć i doświadczeń oraz wspaniałej zabawy. Mieliśmy możliwość obserwować i uczestniczyć w doświadczeniach przeprowadzanych pod hasłem: Fizyka latania, Fizyka zabawek, Błękitna planeta oraz Światło i oko. Eksperymenty były jak zwykle bardzo efektowne, a jednocześnie w przystępny sposób wyjaśniały podstawowe prawa fizyczne. Do domu wróciliśmy zadowoleni, pełni wspaniałych wrażeń i przeżyć. Za rok na pewno chętnie wrócimy na wydział Fizyki UMCS, aby znów wciągnąć się w magię eksperymentów.

E.B.

NARODOWE CZYTANIE „PRZEDWIOŚNIA” STEFANA ŻEROMSKIEGO

     W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się siódma edycja Narodowego Czytania, a lekturą  tegorocznej akcji zainaugurowanej przez Parę Prezydencką było  Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Nasza młodzież, promując ideę wspólnego czytania, także sięgnęła po wybitne dzieło polskiego pisarza.

   7 września 2018r. gimnazjaliści wraz z nauczycielami obejrzeli przygotowane przez uczniów prezentacje przybliżające życie i twórczość autora  Przedwiośnia. Nauczycielka języka polskiego wprowadziła zebranych w klimat lektury, po czym wszyscy zebrani wysłuchali wybranych fragmentów powieści  zaprezentowanych przez uczniów. Mit o szklanych domach, który jest symbolem marzeń o idealnej Polsce, wzbudził w młodych słuchaczach refleksję nad dążeniami do realizacji swych pragnień.

D.T.