Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczebrzeszynie


POLONEZA CZAS ZACZĄĆ …

       8 czerwca uczniowie Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczebrzeszynie wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu, które miało miejsce na Rynku Miejskim w Szczebrzeszynie. W tym dniu podjęta została próba ustanowienia Rekordu Polski w ilości par jednocześnie tańczących poloneza w wielu lokalizacjach naszego kraju. Wydarzenie wpisało się w obchody Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W pierwszych parach orszaku tanecznego zaprezentowali się nasi absolwenci. Uczniowie naszego gimnazjum (w liczbie 20 osób) znaleźli się wśród 114 par biorących udział w tym wydarzeniu i  godnie reprezentowali naszą szkołę.

Opiekunem naszej grupy tancerzy była p. Renata Banach. Układ choreograficzny opracowała i ćwiczyła z młodzieżą p. Joanna Drożdżyk, która przez wiele lat przygotowywała gimnazjalistów do poloneza, rozpoczynającego ich  bal.

Wszystkim tańczącym należą się wyrazy uznania za trud włożony w przygotowanie i wykonanie tego wyjątkowego poloneza. Dziękujemy również naszej Pani Dyrektor Halinie Dumańskiej, która wspierała te działania.

 

„Jak nie czytam, jak czytam”

            8 czerwca 48 uczniów naszej szkoły wzięło udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Akcja ta polega na wspólnym czytaniu. Celem tego przedsięwzięcia jest promowanie czytania dla przyjemności. Bez przymusu, w miłej atmosferze, wraz z rówieśnikami, nauczycielami a nawet rodzicami.

                Miłośnicy książek na kocach lub ławkach oddawali się przyjemności czytania. Niektórzy wcielili się w bohaterów czytanych powieści.

„Zawsze niech będzie…”

     Od wielu lat nasi uczniowie uczestniczą w WOJEWÓDZKIM KONKURSIE TWÓRCZOŚCI „Zawsze niech będzie…” organizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Zamościu.

W tym roku konkurs odbył się po raz XVII.  Nasza uczennica   Zofia Banach  zajęła II miejsce w formie literackiej.

Oto fragment nagrodzonego tekstu:

Wszystko się zamienia w ciszę…

 

Ta historia jest prawdziwa,

Chociaż wierszem się nazywa.

Urodziłem się na wiosnę,

Rozkwitałem jak pierwiosnek,

Pierwszy owoc mych rodziców,

Dar od Boga, cud zachwytu.

[…]

Co się dzieje z moim ciałem?

Przecież ja go nie rozchwiałem.

Nie panuję, nie nadążam,

W swej niemocy się pogrążam.

Kule, wózek – to atuty,

Które zastąpiły buty.

Mój kręgosłup już nie trzyma,

Musiała go wzmocnić szyna.

Moje mięśnie zanikają

I swych funkcji nie spełniają.

Już nie mówię, lecz bełkocę,

Rodzic ma zarwane noce.

 

 Gratulujemy talentu i sukcesu!!!

 

Antygona na wesoło

       Grupa teatralna „To się nie sprzeda” działająca w naszej szkole pod kierunkiem p. Iwony Chmiel zaprezentowała się na scenie Miejskiego Domu Kultury w Szczebrzeszynie w ramach XXI Spotkań Teatralnych „Bawmy się w teatr” z przedstawieniem „Antygona na wesoło”.

Młodzi aktorzy popisali się swoimi zdolnościami aktorskimi, odgrywając w komiczny sposób sceny zainspirowane dramatem Sofoklesa. Niewątpliwą atrakcją widowiska były nietuzinkowe efekty dźwiękowe, które dopełniały w znakomity sposób dramaturgię przedstawienia.

Gratulujemy występu młodym aktorom i życzymy wielu sukcesów.

Po raz kolejny w teatrze

 

      24 maja 45-osobowa grupa młodzieży naszego gimnazjum odwiedziła Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Tym razem młodzi miłośnicy teatru obejrzeli spektakl pt. „Kolacja dla głupca”.

Bogaty, francuski wydawca Pierre Brochant co tydzień organizuje dla przyjaciół w swojej posiadłości „kolację dla głupca” – konkurs na przyprowadzenie największego nieudacznika i idioty, który zapewni towarzystwu najwięcej rozrywki. François Pignon pozornie spełnia wszystkie wymagania, by stać się tytułowym „głupcem”. Nieświadomy gry, w którą zostaje wplątany, wprowadza prawdziwy zamęt w życie Pierre’a .

Wszyscy świetnie się bawili słuchając znakomitych dialogów i podziwiając kunszt gry aktorskiej na scenie teatru. Wielokrotnie przez uczniów powtarzana była fraza: Bycie inteligentnym jest strasznie męczące.