Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczebrzeszynie


Dzień Życzliwości i Pozdrowień

       Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień powstał w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych w odpowiedzi na wojnę Izraela z Egiptem. Jego idea tak się rozrosła, że z czasem zawitał aż do 180 krajów. W Polsce obchodzimy go od 2006 roku. Dziś ma jednak wymiar mniej polityczny, a bardziej społeczny.

     W tym roku, po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości. To święto promuje serdeczność i przyjazne nastawienie wobec ludzi. By stać się jego uczestnikiem wystarczy uśmiechnąć się do kogoś i obdarzyć życzliwym słowem. W pogoni za codziennymi, zwykłymi sprawami, zdarza nam się zapomnieć, jak wielką moc ma jeden uśmiech, jedno dobre słowo, zwykły ludzki gest. Warto zatrzymać się na moment i „wypuścić” w świat pozytywną energię. Ona do nas wróci ze zdwojoną siłą – to pewne…

     W Dniu Życzliwości i Pozdrowień uczniowie i nauczyciele byli ubrani na żółto bądź też mieli żółte akcenty ubioru – kolor optymizmu i radości. Parę dni wcześniej ruszyła „Życzliwa Poczta”. Samorząd Szkolny zbierał kartki z miłymi pozdrowieniami dla kolegów, koleżanek, dyrekcji, nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. W Dniu Życzliwości i Pozdrowień wszystkie kartki trafiły do adresatów.  Miło spędzony dzień pozostanie w sercach uczniów, którzy zapamiętają, że warto być życzliwym na co dzień, nie tylko od święta.

Pamiętajmy!

Życzliwość rodzi życzliwość. Bądźmy życzliwi nie tylko w ten wyjątkowy dzień , ale przez cały rok. Uśmiech , serdeczność  i wzajemne ciepło są dobre na wszystko.

E.B.

MISTRZOSTWA TRÓJEK NA PIĄTKĘ Z PLUSEM!

     Nie lada emocje towarzyszyły gimnazjalnym MISTRZOSTWOM W PIŁKĘ SIATKOWĄ TRÓJEK, które miały miejsce w naszej szkole 18 listopada 2017r. W siatkarskich zawodach zagrało siedem zespołów reprezentujących wszystkie klasy. Na czas turnieju drużyny przybrały oryginalne  nazwy: KS Pomidor (IIIA), XYZ (IIIA),  Antypatyczne Śnieguny II (IIA), FC Pierogi (IIB),  Roztocze (IIB), Herosi (IIIA i IIB), JP II GMD (IIA i IIB).

Po zaciętej walce kolejność na podium była następująca:

I miejsce – KS Pomidor w składzie: Michał Cichoń, Norbert Biurko, Mikołaj Nowosad.

II miejsce: XYZ, czyli Karina Wyłupek, Martyna Wyłupek oraz Małgorzata Ziemiańska. III miejsce: Antypatyczne Śnieguny II w składzie: Roksana Deniszczuk, Klaudia Mazur, Oliwia Maciaszek.

    Siatkarska rywalizacja o miano najlepszego zespołu wyzwoliła u młodzieży dużo pozytywnych emocji. Nagrody dla uczestników zapewnił MUKS Roztocze oraz sponsor Pizzeria Piccante w  Szczebrzeszynie,  w której spotkaliśmy się na smacznej pizzy. Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

 

My i „Szalone nożyczki”

             10 listopada uczniowie naszej szkoły odwiedzili Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Tym razem obejrzeliśmy spektakl pt. „Szalone nożyczki”.

                Rzecz dzieje się w salonie fryzjerskim. Szalony fryzjer – Tonio, obsługuje klientów i prowadzi z nimi przezabawny dialog. Nagle tę spokojną zabawę na scenie przerywa wiadomość o popełnionej zbrodni. Wszyscy w salonie są podejrzanymi. Śledztwo prowadzi dwóch policjantów. I w tym momencie pomocni stają się widzowie. To oni odtwarzają przebieg wydarzeń, które rozgrywały się na scenie przed dokonaniem zbrodni. Widzowie zadają pytanie podejrzanym i wskazują mordercę. Wszystko to okraszone jest znakomitym humorem.

                Świetny  humor sceniczny, interakcja z widzami oraz wirtuozerska  gra aktorska spowodowały, że opuszczaliśmy teatr ze łzami w oczach i bolącymi brzuchami –  oczywiście ze śmiechu.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

                 11 listopada 1918 roku, po przeszło stuletniej niewoli, Polska wróciła na mapy Europy i świata. Z okazji 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę  gimnazjaliści pod kierunkiem pani Agaty Malec i pani Renaty Banach przygotowali montaż słowno – muzyczny pt. „Pieśni i melodie, z którymi szliśmy do wolności”.  Stanowił on niezwykłą wędrówkę przez historię Rzeczpospolitej. Dodatkową atrakcją uroczystości była przygotowana przez uczniów prezentacja multimedialna podkreślająca, że walce od najdawniejszych czasów towarzyszyła pieśń. To również ona dawała siłę, świadomość więzi narodowej i wiarę w przetrwanie.

          Uczniowie ukazali, że na polskiej drodze do wolności znajduje się wiele zdarzeń, a część z nich należy uznać za przełomowe i kluczowe dla istnienia narodowej świadomości.

Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego.

         Dnia 16 listopada 2017 roku w Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczebrzeszynie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego.

       Każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi, może zostać Dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych. Najważniejsze, aby był w  dobrej kondycji fizycznej i nie cierpiał na choroby przewlekłe.

    Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wziąć udział w zorganizowanej w szkole akcji #KOMÓRKOMANIA, wypełnić formularz i za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej z  wewnętrznej strony policzka.

      Akcja #KOMÓRKOMANIA to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek. Nie tylko tych, które nosi się w kieszeni – tych, które nosi się w swoim ciele.

Przyłącz się do walki z nowotworami krwi. Twoje wsparcie ma znaczenie.

    Zapraszamy dn. 16.11.2017r. od godz. 16.00 do 18.00 do rejestrowania się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. Akcja odbędzie się na terenie gimnazjum, rejestracja jednej osoby zajmuje ok. 10 minut, nic nie kosztuje i nic nie boli.

ZAPRASZAMY

 

 

# KOMÓRKOMANIA

          Nasza szkoła włączyła się w akcję informacyjno –edukacyjną KOMÓRKOMANIA zainicjowaną przez Fundację DKMS „Pokonajmy nowotwory krwi”. Celem akcji jest przekazanie rzetelnej wiedzy, budowanie właściwych postaw społecznych oraz uwrażliwienie na problemy drugiego człowieka poprzez wolontariat.

       W ramach akcji zorganizowaliśmy happening informacyjny dla mieszkańców Szczebrzeszyna, podczas którego wolontariusze rozdawali ulotki, balony i chorągiewki propagujące akcję.

Kulminacją naszych działań był 16 listopada 2017 roku, który był Dniem Rejestracji Dawców Szpiku.

        Dziękujemy wszystkim mieszkańcom naszej okolicy, którzy tego dnia znaleźli odrobinę czasu wolnego by zarejestrować się jako potencjalni Dawcy Szpiku!

 

Wdzięczni Wolontariusze