Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczebrzeszynie: MUKS Roztocze


MUKS Roztocze

„Kto nie dąży do rzeczy niemożliwych, nigdy ich nie osiągnie”.

Heraklit z Efezu

Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „ROZTOCZE”

Tradycje sportu szkolnego w Szczebrzeszynie sięgają odległych lat początku XX wieku. Gimnazjum, nawiązując do tych tradycji i realizując zadania programu „Sport wszystkich dzieci”, postanowiło powołać uczniowski klub sportowy.

W 2000 roku z inicjatywy nauczycieli wychowania fizycznego – p. Zbigniewa Złomańczuka i p. Stanisława Rozwadowskiego rozpoczął swoją działalność Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Roztocze” przy Gimnazjum w Szczebrzeszynie. Myślą przewodnią inicjatorów było zespolenie w jednej organizacji wszystkich tych, którym aktywność ruchowa jest szczególnie bliska. Zaangażowanie oraz pasja nauczycieli wychowania fizycznego sprawiła, że wokół stowarzyszenia skupili się ludzie z różnych branż i dziedzin, którzy bezinteresownie udzielali pomocy podczas kształtowania się klubu.

obraz 030 (2)
Trenerzy klubu. Od lewej stoją: St. Rozwadowski, J. Kuszpyt, Z. Złomańczuk, J. Drożdżyk, T. Chwiejczak, U. Banach, Z. Kalita.

Głównym celem działalności klubu jest organizacja pozalekcyjnych zajęć dla dzieci i młodzieży oraz propagowanie zdrowego stylu życia wśród mieszkańców miasta. W czasie swojej długiej działalności przedstawiciele klubu mogą poszczycić się organizacją wspaniałych imprez sportowo – rekreacyjnych dla społeczności lokalnej. Wielkim wydarzeniem w środowisku lokalnym była organizacja konkursu rodzinnego pod nazwą „Baw się razem z nami”, który inaugurował powstanie MUKS „Roztocze”. Ponadto klub był pomysłodawcą oraz organizatorem imprez, które cieszyły się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży, a były to m.in.: rodzinny turniej tenisa ziemnego oraz bal walentynkowy na lodowisku szkolnym. Członkowie klubu aktywnie włączyli się we współorganizację cyklu imprez z okazji 650 – lecia Szczebrzeszyna. Wśród licznych inicjatyw lokalnych należy wymienić współpracę z firmą Trimex, dla której partnersko przeprowadziliśmy kilka festynów rekreacyjno – sportowych na stadionie w Brodach Małych oraz niezapomniane świąteczne imprezy dla pracowników tej firmy zorganizowane w obiektach sportowych gimnazjum.

Wokół swojej działalności klub corocznie skupia od 100 do 140 uczniów szczebrzeszyńskich szkół oraz wielu dorosłych członków. Największym zainteresowaniem cieszy się sekcja tenisa stołowego, która jest dyscypliną wiodącą. Zajęcia w tej sekcji prowadzili p. Tadeusz Chwiejczak i p. Adam Rozwadowski, a od roku 2008 trenowaniem zajmuje się wyłącznie p. Tadeusz Chwiejczak.
Zdjęcie0376
Finaliści Wojewódzkiej Gimnazjady w tenisie stołowym –
J. Kadłubowski i W. Banach z trenerem T. Chwiejczakiem

DSC07397
Paweł Rozwadowski- NASZ MISTRZ

Ponadto klub prowadzi: sekcję piłki koszowej dziewcząt, której trenerem jest p. Joanna Drożdżyk; sekcję piłki siatkowej chłopców, której trenerem jest p. Zbigniew Złomańczuk; sekcję piłki siatkowej dziewcząt, której trenerem jest p. StanisławRozwadowski. Z grupą sekcji piłki siatkowej na poziomie szkoły podstawowej zajęcia prowadzi p. Zbigniew Kalita. Dużą popularnością cieszą się zajęcia otwarte z aerobiku prowadzone przez p. Jolantę Kuszpyt.
DSC_0925
Gimnazjada powiatowa w piłkę koszykową – 2013r.

Mówiąc o krótkiej historii klubu i jego działaniach, należy wspomnieć dynamiczny rozwój sekcji tenisa ziemnego, dzięki której spopularyzowana została w środowisku lokalnym ta wspaniała dyscyplina. Zajęcia odbywały się na kortach Zespołu Szkół nr 1 im. Zamoyskich w Szczebrzeszynie. Na podkreślenie zasługuje długoletnia współpraca z dyrektorami tej szkoły: p. Ireną Kurzępą, p. Marianem Olchą i p. Zygmuntem Bieleckim. Umiejętności tenisowe zawodnicy mogli rozwijać dzięki instruktorom: p. Joannie Drożdżyk i p. Stanisławowi Rozwadowskiemu. Klub był organizatorem turniejów WTK w kategorii skrzat oraz ogólnopolskiego turnieju nauczycieli w tenisa ziemnego w mikstach.
DSC_0920

Klub, korzystając ze wsparcia technicznego gimnazjum, jest dobrze przygotowany do organizacji różnych imprez sportowych – szczególnie w tenisie stołowym. Dzięki temu był organizatorem licznych zawodów sportowych na szczeblu ogólnopolskim – Mistrzostw Polski Księży w Tenisa Stołowego; wojewódzkich finałów w tenisa stołowego – licealiad dla szkół ponadpodstawowych, gimnazjad dla szkół gimnazjalnychoraz igrzysk dla szkół podstawowych. Ponadto mistrzostw powiatu i województwa LZS. Od roku 2004 klub uczestniczy w rozgrywkach LOZTS w Lublinie IV Ligi, a w roku 2009 wywalczył awans do III ligi. W 2009 roku klub przekazał drużynę III ligi wraz z kilkunastoma zawodnikami do LKS „Trefl Zawada”. Aktualnie nasza drużyna sekcji tenisa stołowego uczestniczy w rozgrywkach IV ligi. Nasz klub nie tylko tenisem stoi. Od początku istnienia organizujemy gminne powiatowe i rejonowe turnieje w piłkę koszową, piłkę siatkową czy piłkę nożną. Jesteśmy inicjatorem i organizatorem imprez turystycznych oraz wyjazdów zagranicznych.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Reprezentacja gimnazjum w piłkę siatkową

DIGITAL CAMERA
Drużyna piłki nożnej – 2006 r.

W marcu 2008 roku na II walnym Zjeździe Zamojskiego Szkolnego Związku Sportowego nasze gimnazjum otrzymało nadaną przez Zarząd Główny SZS w Warszawie odznakę za Zasługi w Rozwoju Sportu Młodzieży Szkolnej.