Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczebrzeszynie: Projekt kl. 2B


Projekt kl. 2B

„Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż – zapamiętam.
Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”
Konfucjusz

W dniu 23 maja 2016 r. odbyło się podsumowanie pracy nad projektem edukacyjnym realizowanym przez uczniów klasy II b pt. 

„W jaki sposób prawa fizyki wykorzystywane są w życiu codziennym?”

Zapewne wielu z nas ucząc się fizyki zastanawia się, do czego przyda się ta wiedza? Czy w życiu dorosłym wykorzystamy choćby najprostsze zagadnienia poznane na lekcjach fizyki? Odpowiedź raczej jest jedna: NIE. I tu się mylicie – z fizyką mamy do czynienia na co dzień. Wykorzystujemy ją wykonując najprostsze czynności, nigdy się jednak głębiej nad tym nie zastanawiamy. A przecież wykonując tak prostą czynności jak chodzenie, parzenie herbaty, mycie naczyń, pranie zabrudzonych ubrań, gotowanie czy krojenie chleba wykorzystujemy prawa fizyki.

Dlatego uczniowie klasy II b postanowili pokazać jak w życiu codziennym wykorzystujemy najprostsze prawa fizyki i udowodnić, że bez nich nic nie funkcjonuje.

Ponieważ najlepszym sposobem poznawania i zrozumienia zjawisk fizycznych jest samodzielne wykonanie doświadczenia przez ucznia, gimnazjaliści zademonstrowali swoje umiejętności laboratoryjne. Młodzi fizycy przedstawili kilka kolorowych, ciekawych i zaskakujących doświadczeń – czasami z odrobiną magii. Reakcje publiczności to dowód na to, że taka forma poznawania praw i zasad fizyki okazała się „strzałem w dziesiątkę”.
Oprócz „magii eksperymentu” uczniowie w prezentacjach multimedialnych przedstawili zastosowanie praw fizyki w sporcie, w medycynie, w kuchni i w cyrku.

Opiekun: Ewa Bielecka

ewa

ewa1

ewa2

ewa3

ewa4

ewa5

ewa6

ewa7