Spotkanie z „Kurtyną…”


Spotkanie z „Kurtyną…”

     Tak jak co roku, tak i tym razem  gościliśmy w naszym gimnazjum aktorów z teatru „Kurtyna” z Krakowa. Spektakl profilaktyczny pod tytułem „Wyzwanie” odbył się dnia 16 listopada 2018 r. Niezwykła i jakże realna gra aktorska wywołała ogromne poruszenie wśród młodzieży.

Bohaterka spektaklu, cyt. „kilkunastoletnia Basia, przyzwyczajona do biernego zainteresowania rodziców, otoczona murem obojętności rówieśników jest typem samotnika, znajdującego akceptację jedynie w gronie nauczycieli. Ambitna, inteligentna, pracowita, sumienna i pełna ciekawości świata otrzymuje szansę uczestnictwa w ogólnokrajowym projekcie, mającym pogłębić wiedzę, podnieść kompetencję i rozwinąć umiejętności jego uczestników. Dla Basi jest to nagroda, mogąca urzeczywistnić marzenia o realizacji pasji. Dla jej rodziców to tylko kłopotliwy epizod w życiu córki. Dla jej rówieśników jest to moment, w którym okazują, wypływające z zawiści i zazdrości- głęboką niechęć i brak akceptacji dla planów dziewczyny. Guru szkolnej społeczności, Irek, inicjuje akcję internetowego poniżania i wykluczania Basi. Gdy pozbawiona wsparcia rodziców, wewnętrznie rozdarta, zdezorientowana i zagubiona próbuje przeciwstawić się tej fali nienawiści, otrzymuje od swojego środowiska rówieśniczego szansę na pełne zaakceptowanie swojej osoby.”

Dziewczyna podejmuje ryzyko i wkracza w wirtualny świat, znajduje wszystko to, co kiedyś było jej realnym światem. Jednakże, w sieci wszystko dzieje się zbyt szybko i tak naprawdę, nikt tego nie kontroluje. W pewnej chwili trafiasz na piedestał, jesteś „fame”, by za moment stać się obiektem kpin, samotnym w sieci. I tak bez namysłu Basia podejmuje decyzję, która niestety waży na jej prawdziwym życiu. Bo jakże fajne uczucie ta adrenalina, smak ryzyka, podobanie się, bycie popularnym, modnym, najbardziej oryginalnym, po prostu celebrytą. W finale przedstawienia nauczyciel daje dziewczynie szansę podjęcia prawdziwego, opartego na fundamentalnych wartościach wyzwania. Jednakże bohaterka spektaklu, Basia, zatraciła się w tym świecie tak bardzo, że, niestety,   doprowadziło to do tragedii. Publiczność już wie, że nie była to jedyna droga do zrozumienia i poznania siebie…

M.K.