Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczebrzeszynie: W JAŚKOWEJ IZBIE POD STRZECHĄ


W JAŚKOWEJ IZBIE POD STRZECHĄ

Folklor, kultura ludowa – to słowa, które w dobie komputerów, tabletów i smartfonów młodemu człowiekowi kojarzą się z czymś niemodnym i przestarzałym. Aby ten stereotyp zmienić, postanowiliśmy zrealizować projekt, który w sposób przystępny przybliży uczestnikom historię, tradycję i obrzędy naszego regionu.

Pierwszym etapem naszego projektu była wizyta w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Podczas wyprawy do skansenu uczniowie mogli przekonać się, że dawna kultura ludowa jest nadal żywa i że istnieją ludzie, którzy te tradycje z pasją i zaangażowaniem upowszechniają. Spotkanie z pracownikiem Muzeum Wsi Lubelskiej było dla uczniów niezapomnianym przeżyciem, ponieważ mogli wysłuchać prelekcji dotyczącej zwyczajów i tradycji dawnych mieszkańców Lubelszczyzny, a także przenieść się jakby wehikułem czasu do zagród chłopskich, dworku ziemiańskiego, przedwojennej plebani i innych obiektów charakterystycznych dla dawnej wsi.

Zafascynowani folklorem młodzi ludzie postanowili ocalić od zapomnienia nasze regionalne tradycje i poprzez realizację projektu przybliżyć je współczesnym pokoleniom.

Głównym zadaniem naszego projektu, który zatytułowany został „W JAŚKOWEJ IZBIE POD STRZECHĄ” jest zaprezentowanie codziennego życia w dawnej wsi. Odtworzenie jego specyfiki możliwe jest tylko poprzez wnikliwą analizę kultury regionu, a więc bezpośredni kontakt ze środowiskiem lokalnym – gwarą, literaturą, tradycją, zwyczajami, twórczością ludową, historią.

Nasza praca nad projektem skupiała się przede wszystkim na rozmowach i wywiadach z przedstawicielami różnych pokoleń mieszkańców Szczebrzeszyna i okolic – dziadkami, sąsiadami oraz rodzicami.

Pełny opis projektu
Przepisy na potrawy regionalne
Lecznicze zioła
„Tak onegdaj gadano”

Fragment filmu z wesela

WARTE OBEJRZENIA :)

izbaizba1izba2izba3izba4izba5izba6izba7izba8izba9izba10izba11izba12izba13izba14izba15izba16izba17izba18izba19

Halina Dumańska